Yükleniyor

Web Tasarım

Web Tasarım Terimleri

Web Tasarım Terimleri

Firmanıza ait bir web sitesi tarsımı gerçekleştirmek istediğiniz de ve bunun için bir web tasarım şirketi ile iletişime geçtiğiniz de belki de daha önce hiç duymadığınız terimler ile karşılaşacaksınız. Web tasarımda kullanılan bu terimler ile ilgili olarak bu yazımızda size kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

ASP

ASP İngilizce Active server page kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş ve “Aktif Sunucu Sayfaları” anlamın gelen bir terimdir. Microsoft tarafından 1996 yılında geliştirilmiştir. Tek başına kullanılan bir programlama dili değildir. Sunucu tabanlı bir programlama dilidir. ASP kullanılarak e-ticaret sitelerini kolayca yapabilirsiniz. Bu programlama dili ile web sitenizde ankte ya da ziyaretçi defteri gibi bir bölümü oluşturmanız mümkün. Html sayfaları içerisine asp kodlarını gömerek dinamik sayfalar oluşturulabilir.

Animated GIF

Bir GIF grafik dosyasıdır. GIF resimler üzerinde özel programlar kullanılarak yapılan çalışmalar ile oluşturulan animasyonlara verilen isimdir. Kısacası canlandırılmış resimlerdir diyebiliriz. En büyük avantajları büyük sıkıştırma oranlarına sahip olmalarıdır. E-mail, banner, kısa animasyonlar vb hazırlanırken kullanılabilir.

Animation

Grafiklerin belli bir düzende canlandırılması işlemidir.

Banner

Web sitelerine yerleştirilen ve genellikle reklam ve ürün tanıtımı amacı ile kullanılan grafik görüntüsüdür. Banner kullanımı durağan ya da hareketli olarak gerçekleştirilebilir. Farklı boyutlarda tercih edilebilir. En kolay reklam verme biçimi olduğundan ve istendiği zaman değiştirilebilme imkanı sağladığından, hemen her web sitesinde farklı ölçeklerde kullanılmaktadır.

Check Box

Web sitelerinde yer alan online formlarda birden fazla seçeneğin seçilmesini sağlayan kutucuklardır.

CSS

"Cascading Style Sheets" kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Basamaklı Biçim Sayfaları olarak tanımlanabilen ve bilinen adı ile CSS İnternet sayfalarındaki görünümü değiştiren bir web teknolojisidir. Bir görsellik dilidir diyebiliriz.

HTML kodlarının içine yazılarak ya da farklı bir CSS dosyası oluşturularak işlem yapılabilir. CSS, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleyerek, siteyi görselleştirir.

HTML

Hyper Text Markup Language kelimelerinin baş harflerinden oluşan HTML terimi Zengin Metin İşaret Dili olarak tanımlanır. En çok kullanılan metin tabanlı dildir. Web tasarımın temelini oluşturmaktadır. HTML dosyaları sunucu bilgisayarın sabit diskinde html ya da htm uzantısı ile saklanır.

DHTML

Dynamic HyperText Markup Language kelimelerinden oluşan DHTML terimi Dinamik Zengin Metin Dil Biçimi anlamına gelir. CSS/Html teknolojilerinin yapısı için kullanılan kısaltmadır.

XHTML

Extensible HyperText Markup Language kelimelerinden oluşan, Genişletilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili olarak tanımlanan XHTML, metin işaretleme dilidir. HTML’in kuralcı sürümüdür diyebiliriz. HTML dilini daha düzenli bir hale getirir ve tüm tarayıcılarda sorunsuz çalışır.

PHP

Personal Home Page kelimelerinden oluşan PHP terimi kişisel ana sayfa anlamına gelen ve HTML içine gömülebilen bir programlama dilidir. Birçok amaca hizmet edebilir. Blog, forum, portal hizmetleri, oyun siteleri gibi birçok alanda kullanılabilir.

Bandwidth

Türkçe’de bant genişliği anlamına gelen bu terim hosting paketinizin genişliğini ifade eder.Web sitenizin data trafiğinin değerini belirtir.

Hosting (Barındırma)

Web sayfalarına ait tüm içeriklerin bir yerde barındırılmasını ve korunmasını sağlayan hizmete verilen addır. Özel sunucularda web siteniz için ayrılmış barındırma alanlarıdır. Datacenter denilen özel odalarda bulundurulan ve yüksek hızda bir internete bağlı olan sunucular aracılığı ile verilen bir hizmettir.

UPS

Hosting hizmetinizin sağlandığı sunucuya olası bir elektrik kesintisinde, kısa süreli çalışabilmesi ve bu sayede sunucuyu düzgün bir şekilde kapatabilmeye olanak sağlayan aygıttır. Bu gibi durumlarda yaşanan veri kaybını önlemektedir.

Domain Name (Alan Adı)

Web sitenizin internette yer alan adresine verilen isimdir. Site adı ve uzantısından (com, gov, com.tr, edu vb) oluşan alan adları olmasaydı erişmek istediğimiz web sitelerine IP numaraları yazarak ulaşabilirdik.

URL

Web sitelerinin resmi adlarına verilen isimdir. Standart bir düzende oluşturulan karakter dizisidir.

SSL

Bir internet şifreleme protokolüdür. Secure Sockets Layer kelimelerinden oluşan SSL, web sayfalarınız üzerinden gönderdiğiniz bilgileri şifreleyerek güvenliği sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sayfalarına yapılan teknik düzenlemelerdir diyebiliriz. Web sitelerinizin arama motorlarında kolay indekslenmesi ve üst sıralarda yer alabilmesi için yapılan tüm site içi ve site dışı teknik düzenleme ve çalışmaları kapsamaktadır. Arama motorlarının yapısı karmaşık bir şekilde düzenlenmiştir ve web geliştiricileri de düzenledikleri web sayfalarını tüm bu karmaşık SEO kurallarını göz önünde bulundurarak gerçekleştirmektedirler.

Lider Web Tasarım Firması

Web TasarımıAcıbadem Medya

Web tasarım Acıbadem Medya profesyonel web tasarım şirketidir. Kaliteli yazılım altyapısı ile SEO dostu internet siteleri üretir.Tüm zamanımızı profesyonel web siteler üretmek için kullanırız. Web Tasarım konusunda uzman olan ekibimiz ile profesyonel web siteleri tasarlıyoruz. Web tasarım konusunda İstanbul'da şirket ve kurumlara kaliteli, işlevsel ve çözüm odaklı web tasarım projeleri oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz tüm web tasarım projelerinde kullanıcı dostu url (SEF Url) kullanmaktadır. Ayrıca site içi optimizasyonu yapılmış web sayfaları ile arama motorları tarafından kolay index alan siteleriniz daha fazla görünür hale gelir.

Acıbadem Medya ekibi olarak temel ilkemiz; müşteri memnuniyeti için en kısa sürede yaratıcı web tasarım çözümleri sunmaktır. Müşterilerimizin internetten en yüksek verimi almaları için sürekli olarak çalışmaktayız. Sizler için önemli olan ve ticari hayatınıza etki edecek bir web tasarımın nasıl olması gerektiği konusunda, tüm bilgi birikimi ve tecrübemizle yanınızdayız.

Web dünyasında nasıl yer almak istiyorsanız, o şekilde çalışarak en fonksiyonel ve estetik web sitesini tasarlamak ana ilkemizdir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım

İhtiyacınız olan, kullanıcı dostu ve son teknolojiyle tam uyumlu web tasarım çözümlerimizden yararlanın. Sahip olmak istediğiniz tasarım için ihtiyaçlarınızı detaylı olarak analiz ediyor, fikirlerimizin kesiştiği profesyonel tasarımlar ortaya çıkartıyoruz. Başarıyla tamamladığımız her web tasarım projesi gibi, sizin de kurumunuza profesyonel ve kullanıcı dostu web tasarım çözümleri üretmek istiyoruz.

Sizde en etkili tanıtım aracı olan Dijital dünya'da Acıbadem Medya web tasarım şirketi ile yerinizi alın. Web Tasarım, Web Yazılım, SEO, E Ticaret projeleri için profesyonel çözümler.

Web sitesi tasarımı beklentilerinin farklı olabileceğini biliyor ve buna bağlı olarak çözüm üretiyoruz. Hazır Web tasarım paketlerinden size uygun olanı tercih edebilir ya da tamamen size özel web tasarım hizmeti talep edebilirsiniz. Günümüzdeki en etkili ve düşük maliyetli tanıtım aracı :

Web Tasarım Fiyatları
Web sitesi, günümüzdeki en etkili ve düşük maliyetli reklam aracıdır. Reklamı yapılmayan bir hizmet yada bir ürünün tüketicisine ulaştırılamayacağı ve aynı şekilde pazarlanamayacağı bilinmektedir. Web dizayn çağın en etkili tanıtım aracıdır. Tanıtım ise bir firmanın sürekliliğinde ve başarılı olmasında en önemli etkenlerden biridir. Bir web tasarım ne kadar kaliteli ve profesyonel olarak hazırlanırsa, firmanızın müşterilerinize verdiği güven o kadar artacaktır. Web sayfaları ziyaretçileri tarafından kolay anlaşılır olmalıdır. Firmanızın faaliyet konusunu mümkün olan en kısa süre içerisinde ziyaretçilerinize aktarmalıdır.

Tüm bunların yanında oluşturulacak olan Web Tasarım projenizin altyapısı, arama motoru ile uyumlu olmalıdır.