Yükleniyor

Web Tasarım

Web Tasarım İçin Hangi Renkler Seçilmeli?

Web Tasarım İçin Hangi Renkler Seçilmeli?

Web siteleri firmaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan en önemli pazarlama araçlarıdır diyebiliriz. Bu nedenle şirketin kurumsal kimliğini tam olarak yansıtması gerekmektedir.

Renk seçiminde web sitesinin hizmet verdiği sektör ve amacı büyük rol oynar. Buna uygun olmayan renk seçimi sitenizin ziyaretçileri üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Örneğin çevreci bir kurum ya da kuruluş ve ya buna benzer bir sektöre ait web sitesi yaptıracaksanız hakim rengin yeşil olması ya da hijyeni temsil eden mavi rengin sağlık kuruluşlarında kullanılması, kamu kuruşları için dinginlik uyandıran daha koyu renklerin (bordo, lacivert vb) tercih edilmesi, gibi.

Renk seçiminde potansiyel ziyaretçilerinizin demografik yapısı da önemli bir unsurdur. Genç bir kitleye hitap edecek bir web sitesi ile, yaşı daha ileri kesime hizmet verecek web sitesinde kullanılacak renkler farklılık gösterecektir.

Tasarım yapılırken web sitesinin hizmet verdiği alan uygun olacak hakim renk seçimi yapıldıktan sonra bu renge uygun olan diğer renklerin belirlenmesi gerekmektedir. Zira her hangi bir web tasarımı çalışmaları yapılırken tek bir renk ile tasarımı sınırlandırmak mümkün olamaz. Bu nedenle seçtiğimiz renklerin birbirine uyumunu sağlamalıyız.

Web tasarımında kesinlikle kullanılamaz ya da şu renkler kullanılmalıdır şeklinde kesin bir kural yoktur. Ancak gözü fazla yoracak, parlak renklerden arka plan rengi olarak uzak durmak yararlı olacaktır.

Renklerin anlamları ülkeler ve kültürler arasında farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle ürününüzü pazarlayacağınız ülke ve kültürü de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Gelin şimdi birlikte temel renklerin anlamlarına ve kullanıldıkları alanlara göz atalım:

Beyaz: Masumiyet, temizlik, asalet ve güvenin simgesi olan beyaz renk web tasarımlarında çoğunlukla kullanılan bir arka plan rengidir. Kurumsal firmaların birçoğunda arka plan rengi olarak tercih edilmektedir. Özellikle ilaç firmaları tarafından da sıkça kullanılan bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Batı kültüründe temizlik, saflık ve masumiyeti temsil ettiğinden gelin ve evlilik konularını çağrıştırırken, Japonya’da ölümü temsil etmektedir.

Siyah: Kullanıldığı ortama karamsarlık katan siyah renk, matemi ve hüznü çağrıştığından genellikle ölümü anımsatır. Kendine güveni ve konsantrasyonu arttıran siyah renk batı kültüründe ölüm ve cenazeyi akla getirirken Çin kültüründe genç erkeği temsil eder. Siyah renk bir renksizliği ve renk yokluğunu ifade ettiğinden otoriter renklerden biridir.

Mavi: Dinlendirici özelliği, insana huzur ve güven veren etkisi ile mavi renk fon rengi olarak tercih edilebilir. Sakinleştirici özelliği sebebi ile ve güven verici etkisinden dolayı güvenlik güçleri, hükümet ve tıp alanlarında kullanılmaktadır. Batı kültüründe su, gökyüzü ve tutuculuğu simgelerken İran’da dini simgeler.

Kırmızı: Hareketi, dinamikliği, mutluluğu ve kararlılığı ifade eden kırmızı renk insanlarda bu tür duyguları harekete geçirdiğinden genellikle büyük markalar tarafından tercih edilmektedir. Kırmızının insanları kendine çekme, dikkati toplama gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle uyarı işaretleri ve büyük restoranların sıkça kullandıkları bir renktir. Fast-food şirketler tarafından çokça tercih edilmesinin sebebi ise; insanları kendine çekme özelliği yanında, kırmızıya sürekli maruz kalındığından kendisinden uzaklaştırması nedeni iledir.

Uzak Doğu ülkelerinde şansı temsil eden kırmızı, Güney Afrika’da yas, batı kültüründe aşk ve tutku, doğu kültüründe ise gelini temsil etmektedir.

Yeşil: İnsanı rahatlatan yeşil rengin soyut bir gücü olduğuna inanılır. Doğayı ve çevreyi hatırlattığı için genellikle bu tür yardım kuruluşları ve uluslar arası yardım örgütleri tarafından tercih edilmektedir. Organik ürünler, gıda vb web sitelerinde de tercih edilmektedir. Doğu kültüründe İslamiyet’in simgesi olan yeşil batı kültüründe baharı anımsatır.

Sarı: İnsana coşku veren ve bilgeliği ifade eden sarı renk geçici dikkat için kullanılması tercih edilir. Buna uygun web sitelerinde hakim renk olarak seçilir. Batı kültüründe zararlı maddeleri temsil ederken, Mısır’da yas, uzak doğuda cesareti simgeler.

Lider Web Tasarım Firması

Web TasarımıAcıbadem Medya

Web tasarım Acıbadem Medya profesyonel web tasarım şirketidir. Kaliteli yazılım altyapısı ile SEO dostu internet siteleri üretir.Tüm zamanımızı profesyonel web siteler üretmek için kullanırız. Web Tasarım konusunda uzman olan ekibimiz ile profesyonel web siteleri tasarlıyoruz. Web tasarım konusunda İstanbul'da şirket ve kurumlara kaliteli, işlevsel ve çözüm odaklı web tasarım projeleri oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz tüm web tasarım projelerinde kullanıcı dostu url (SEF Url) kullanmaktadır. Ayrıca site içi optimizasyonu yapılmış web sayfaları ile arama motorları tarafından kolay index alan siteleriniz daha fazla görünür hale gelir.

Acıbadem Medya ekibi olarak temel ilkemiz; müşteri memnuniyeti için en kısa sürede yaratıcı web tasarım çözümleri sunmaktır. Müşterilerimizin internetten en yüksek verimi almaları için sürekli olarak çalışmaktayız. Sizler için önemli olan ve ticari hayatınıza etki edecek bir web tasarımın nasıl olması gerektiği konusunda, tüm bilgi birikimi ve tecrübemizle yanınızdayız.

Web dünyasında nasıl yer almak istiyorsanız, o şekilde çalışarak en fonksiyonel ve estetik web sitesini tasarlamak ana ilkemizdir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım

İhtiyacınız olan, kullanıcı dostu ve son teknolojiyle tam uyumlu web tasarım çözümlerimizden yararlanın. Sahip olmak istediğiniz tasarım için ihtiyaçlarınızı detaylı olarak analiz ediyor, fikirlerimizin kesiştiği profesyonel tasarımlar ortaya çıkartıyoruz. Başarıyla tamamladığımız her web tasarım projesi gibi, sizin de kurumunuza profesyonel ve kullanıcı dostu web tasarım çözümleri üretmek istiyoruz.

Sizde en etkili tanıtım aracı olan Dijital dünya'da Acıbadem Medya web tasarım şirketi ile yerinizi alın. Web Tasarım, Web Yazılım, SEO, E Ticaret projeleri için profesyonel çözümler.

Web sitesi tasarımı beklentilerinin farklı olabileceğini biliyor ve buna bağlı olarak çözüm üretiyoruz. Hazır Web tasarım paketlerinden size uygun olanı tercih edebilir ya da tamamen size özel web tasarım hizmeti talep edebilirsiniz. Günümüzdeki en etkili ve düşük maliyetli tanıtım aracı :

Web Tasarım Fiyatları
Web sitesi, günümüzdeki en etkili ve düşük maliyetli reklam aracıdır. Reklamı yapılmayan bir hizmet yada bir ürünün tüketicisine ulaştırılamayacağı ve aynı şekilde pazarlanamayacağı bilinmektedir. Web dizayn çağın en etkili tanıtım aracıdır. Tanıtım ise bir firmanın sürekliliğinde ve başarılı olmasında en önemli etkenlerden biridir. Bir web tasarım ne kadar kaliteli ve profesyonel olarak hazırlanırsa, firmanızın müşterilerinize verdiği güven o kadar artacaktır. Web sayfaları ziyaretçileri tarafından kolay anlaşılır olmalıdır. Firmanızın faaliyet konusunu mümkün olan en kısa süre içerisinde ziyaretçilerinize aktarmalıdır.

Tüm bunların yanında oluşturulacak olan Web Tasarım projenizin altyapısı, arama motoru ile uyumlu olmalıdır.